Bulevardul Elisabeta in 1918

bd_elisabeta_1918

Raiden ne trimite o imagine din arhiva familiei. Este vorba de bulevardul Elizabeta cu cladirea Primariei Bucurestiului in prim plan. Fotografia dateaza din 1918 din timpul ocupariei germane, atunci cand in sediul primariei se instalase Comandamentul Militar Imperial German.

This entry was posted in rare images and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Bulevardul Elisabeta in 1918

Se vede cum arata cladirea inainte de inaltarea cu un etaj, dupa WW2.

2. Marius S. says:

Arata cu mult mai bine atunci decat in 2009.

3. silviu says:

unde e lumea de atunci simpla si respectoasa…..acu tineretu ai injura pe batrani in loc sa ai respecte……..romanu porc……tineret de kkt

4. adrian surubaru says:

e absolut inutil (si dificil) a se cauta “cladirea simbol” a Bucurestiului. tot Bucurestiul e frumos ca monumente si arhitectura, cei mai mari arhitecti ai tarii au creat aici tot ce au stiut mai bine. oricat ar fi de inalte sau sobre, orice cladire pare primitoare, pare “de-a casei”. dupa cum spunea o emisiune culturala de la spanioli, un patrimoniu arhitectonic nu intotdeauna produce incasari, insa cheltuieli da. sunt necesare sume importante pt. intretinerea si restaurarea frumusetilor vechi, iar neglijarea lor ar fi o crima nationala. niciun efort material nu ar fi prea mare pt. a pastra acest “patrimoniu national de arhitectura” numit Bucuresti (Capitala, inima tzarii, inima Romaniei), cu care ne mandrim inca si azi, ca in vremurile “Micului Paris”. avem in toata tara creatii frumoase ale marilor nostri arhitecti plecati din scoala lui Mincu, insa tot Bucurestiul e nr. 1. ar fi de dorit ca modernizarea sa, eventual aparitia zgarie norilor, sa nu afecteze vechiul stil romanesc, foarte indepartat de “impersonalizarea” si “anonimizarea” actuala modernista.

5. george marmara says:

frumosul bucuresti unde m-am nascut si pe care-l iubesc.voi reveni curand.gm

6. Gelea Gheorghe says:

Vezi tu Silviu, exact asta faci si tu. Si altii si altii tot asa o tin , in injuraturi, tipete, scandaluri, mizerie etc si de aceea azi Roman ia arata asa cum arata