Album de familie

Se dau următoarele: o familie bucureşteană tipic interbelică,  o curte şi un aparat de fotografiat poziţionat în aproximativ acelaşi unghi, orice altceva fiind permis. Un astfel de experiment, probabil involuntar, au realizat membrii familiei din această serie de fotografii.

Informaţiile nu sunt foarte exacte dar se pare că este vorba de familia unui inginer pe nume Negrescu, fotografiile fiind făcute în jurul anului 1920. Ocaziile sunt diferite, s-au fotografiat în toiul verii dar şi iarna. Curtea prezintă diferite stadii de degradare iar oamenii sunt îmbrăcaţi diferit, uneori imitând diverse potenţiale personaje.

Pentru noi este interesantă ocazia de a intra, atât cât ne este permis, într-un mediu specific Bucureştiului de după primul război mondial. Analizăm o familie din zona clasei de mijloc. Observăm stilul pictural de a poza, specific fotografiei de studio a secolului 19 dar şi vestimentaţia momentului. Merită menţionat, ceea ce pare o influenţă a războiului, faptul că hainele militare par destul de populare printre copii.

Locul este dificil de identificat. Nu există elemente particulare ce să ne trimită într-o anumită zonă, ar purtea fi oriunde în centrul capitalei.    Tehnic vorbind, cadrele sunt realizate pe plăci de sticlă în format 6,5x9cm de producţie franceză, Union Photographique Industrielle. Având acces la aceste plăci, prin amabilitatea lui Veniamin Micu, le-am refotografiat cu ajutorul unei camere digitale.

This entry was posted in colectia Muzeul de Fotografie, rare images, Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

54 Responses to Album de familie

1. Suteu Florin,Medias, judetul Sibiu. says:

Superbe pozele! Oameni care au trait mai demult si poate nu mai traiesc demult. Foarte frumosi oamenii, frezele si hainele tipice pentru anii 1920-1930. Fetele parca ar fi evreice, seamana.
    Frumoase si simpatice.
    Poate cineva din Bucuresti poate identifica locul, cine stie daca mai sunt cladirile. Interesant este “evolutia” trotuarului dintre cele doua cladiri, a burlanului si a conductei de evacuare a apei pluviale din stanga.

2. Petrus Nicolae says:

Foarte frumoase poze dintr-un alt Bucuresti.Personajele parca sunt din Titanic Vals de Musatescu.

3. danpucic says:

privind aceste poze,, una cate una,, am simtit cum ma teleportez in timp,,, sunt curios oare unde sunt acei oameni acum,,, — intr-una dintre poze am vazut-o pe fetita mica plangand,, in alte poze fiind fericita, jucandu-se,,, este minunat sa simti cate sentimente sunt captive in aceste imagini.

4. Eu am trait intr-un cartier aseanator-zona strazilor Olteni, Bradului, parte din Vacaresti, Crucea de Piatra,mantuleasa, toate stradutele spre Vitan. spre Marasesti, tot ceea ce vedeti acum-un infern al prostului gust, beton, termopane si fier, este cladit pe cimitirul acestor cartiere.