București în 1957 – 8 fotografii

3

O colecție de fotografii realizate cel mai probabil de un fotograf amator în Bucureștiul anului 1957.

1. Catedrala Patriarhală

1

2. Biserica Sfântul Nicolae cunoscută ca “Biserica Rusă”

2

3. Piața Universității

3

4. Palatul C.E.C.

4

5. Calea Victoriei, Biserica Kretzulescu

5

6. Teatrul de Revistă Constantin Tănase

6

7. Casa Scînteii

7

8. Bulevardul Magheru

8

Sursa: Fortepan

This entry was posted in de pe net. Bookmark the permalink.

5 Responses to București în 1957 – 8 fotografii

1. Multumim, unt interesante!
    Sunt foarte 1950! Fata de orasul copilariei mele, in 1960, nu sunt schimbari majore, doar tramvaiul pe Magherul, pe care NU mi-la amintesc de loc. Dar masinile sunt foarte “retro”, gen Popeda, nu ca cele patratoase din anii 60. Iar pe strada este nu doar trafic f. redus, ci si LUME putina! Doar pe Calea Victoriei este animatie … Imbarcmintea nu este in mod socant diferita.
    Era bine sa fi fost mia multe imagini asemanatoare, si cu zonele ce au suferit transformari majore!
    Chiar is Ateneu, care pe vremea aceea nu avea megaparcare in fata, si nu era strajuit de gherata de paza cu termopane …

2. Chris says:

Era mai frumos atunci ! Sper sa mai postati astfel de poze !

3. Ordessis says:

Palatul Telefoanelor parea si atunci ciuruit de gloante, cum era in anii 90 🙂

4. amintiri de neuitat din orasul pe care nu-l pot uita.george

5. Bucurestiul era mai frumos atunci, asta inseamnand totul: masinile, oamenii, natura, cladirile ! Sper sa mai postati astfel de poze !