Hotel Intercontinental si Teatrul National in constructie – Bucuresti 1970

Intercontinental si Teatrul National in constructie.

Probabil v-ati obisnuit deja, devine firesc sa avem exclusivitati. Am descoperit doua fotografii care ne arata Hotelul Intercontinental si Teatrul National in faza de constructie. Nu e prima data cand publicam imagini de la acest santier, dar chiar si asa, cadrele care surprind perioada ridicarii acestor cladiri sunt ciudat de rare.

Fotografiile trebuie sa fi fost facute undeva in intervalul 1968-1970, dar avand in vedere stadiul constructiilor, probabil ca anul 1969 este cel mai veridic. Cu siguranta, stiti faptul ca Hotelul Intercontinental a fost inaugurat in mai 1971 si Teatrul National in decembrie 1973.

Intercontinental si Teatrul National in constructie.Despre imagni nu avem prea mult de povestit, ele nu sunt de foarte buna calitate, originalele sunt de dimensiuni foarte mici. Totusi, vedem cele doua cladiri in stadiul de structura deschisa, hotelul fiind ridicat pana la nivelul 12. Santierul este inconjurat cu panouri metalice hasurate care ne aduc aminte de vechile imprejmuiri ale lucrarilor de la metrou. Se vad semafoarele temporare care ghidau intersectia, precum si autoturismele, autobuzele si troleibuzele specifice vremii. Trecatorii sunt putini, atmosfera generala pare una destul de mohorata, probabil este vorba de iarna sau de o toamna tarzie.

______________

Pentru cei care ne susțin prin mici donații, aceste imagini sunt disponibile în format digital, la o rezoluție înaltă. Mai multe la office@muzeuldefotografie.ro

This entry was posted in Colectia Alex Galmeanu, colectia Muzeul de Fotografie, rare images and tagged , , , , . Bookmark the permalink.