Lumea întunecată a bandelor de stradă din Los Angeles

În cultura pop, Los Angeles este adesea glorificat pentru scena sa artistică vibrantă și pentru celebritățile care îl populează. Dar, ceea ce este rareori menționat, este partea mai întunecată a acestui oraș.

În suburbiile populate de latino-americani ale Los Angeles-ului, cultura bandelor de stradă este în plină ascensiune, poate în aceeași măsură ca scena artistică. Este o lume cu propriile sale reguli, ritualuri, politici și personalități.

Fotograful Robert Yager, ale cărui lucrări au fost prezentate în publicații ca The New York Times Magazine, Fortune, Fader, Esquire, Rolling Stone și Time, a documentat viața membrilor din bandele de stradă din Los Angeles încă din 1992.

În anii în cre s-a format, Yager a fost interesat în special de dinamica pe care o oferea cultura străzii și pentru că a studiat cultura latino-americană în universități din Mexic și Statele Unite, dar și fotografia, s-a decis să documenteze viața intensă a bandelor din Los Angeles.

Sursa: So Bad So Good

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Lumea întunecată a bandelor de stradă din Los Angeles

1. Fotografii care iti arata foarte bine modul lor de viata.
    Interesant ar fi daca ar incerca si la noi un fotograf sa faca asa ceva!