Amintiri din ’41 – Episodul 2

universitate

Fotografiile făcute de nemţi în Bucureştiul anilor 40 sunt deja un never ending story. Am găsit o noua serie de imagini interesante. Realizate undeva in perioada 1941-1944 fotografiile au o doza importanta de subiectivitate. Ele prezintă oraşul asa cum este, nici mai urat, nici mai frumos decât in realitate. Spre deosebire de cărţile postale din acea perioada pe care le putem suspecta de o uşoara cosmetizare.

Casa Armatei intr-o zi aglomerata.

Cred ca intersecţia de la Casa Armatei a fost de-a dreptul fascinanta pentru soldaţii germani. Aproape ca nu exista serie de fotografii ce sa nu includă o imagine de aici. Detaliile sunt foarte interesante. Avem în mijloc un microbuz fără uşi, probabil, folosit pentru transportul în comun. Absenta uşilor facilita un acces mai rapid pe locurile călătorilor.

Microbuz fara usi folosit pentru transportul in comun.

Detaliu - microbuz fara usi folosit pentru transportul in comun.

Primul dintre autobuze este aflat în staţie. Pe trotuar, in mijloc-dreapta, găsim câţiva bucureşteni într-un rând ghidat de un cordon de direcţionare. In extrema dreapta a fotografiei vedem doi militari germani în uniforma. Prezenta obişnuita în acele vremuri.

O mica coada in statia de autobuze.

Detaliu - o mica coada in statia de autobuze.

Militari germani la pas prin Bucuresti.

Detaliu - militari germani la pas prin Bucuresti.

Piata Universitatii cu statuia lui Bratianu in mijlocul rondului.

In Piaţa Universităţii trona impunătoarea statuie Bratianu iar pe fundal lipseste Blocul Carlton cazut la cutremurul din 1940.

Piata Universitatii in anii 1940.

Din unghiul acesta Piata Universitatii este aproape neschimbata.

Biserica Rusa

Statuia Aviatorilor alaturi de o mica parada militara.

Statuia Aviatorilor si o mica parada militara.

Piata Teatrului

Probabil undeva in zona Unirea.

Gasesc destul de greu identificabil acest loc. Singurul indiciu ar fi reclama din centrul imaginii pe care scrie “Auto Garajul Unirea”. Interesant este ca aproape toate cladirile din fundal sunt distruse sau se afla in paragina, asa cum se vede si in detaliul de mai jos.

Auto Garajul Unirea

Detaliu - Auto Garajul Unirea

Detaliu al cladirilor aflate in stadiu avansat de degradare.

Detaliu - cladiri aflate in stadiu avansat de degradare.

Sigur, orice ajutor in identificarea acestei locatii, este binevenit.

This entry was posted in Colectia Alex Galmeanu, rare images and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Amintiri din ’41 – Episodul 2

1. branxu says:

inca 2 reclame care pot ajuta la indentificare: “stefan Barbulescu” pe calcan si […]stern ceasornicar in prim plan.

eu insa nu cred ca este in zona Unirii. Nu se vede la orizont nici un element reperabil (la Unirii ai patriarhia, blocul gioconda, etc.) iar cladirile sunt doar parter.

2. andrei says:

Blocul Gioconda nu a existat intr-anii 40 ! A fost construit mai tarziu. Amplasamentul sau era rezervat viitoarei cladiri a Senatului. Aceasta din urma nu a fost construita din lipsa de fonduri, apoi din cauza razboiului.