New York 1895

Schimbam putin directia si trecem peste ocean. Ne intoarcem in timp pentru a vedea New York-ul anului 1895. Obsesia orasului pentru cladurile inalte se putea observa inca de atunci dar adevaratii zgarie nori aveau sa mai astepte pana sa apara. Se pare ca si americanii au demolat mult in orasul lor.

Fotografiile sunt realizate de A. Wittemann in 1895 si sunt adunate intr-un album numit “New York Illustrated”, album pe care l-am descoperit de curand.

Battery Place with Washington Building and Produce Excange

The Waldorf, Fifth Avenue above 33rd Street

Statue of Liberty

East River Bridge

Broadway, north from Bowling Green

Trinity Church, American Surety Co., Union Trust Co., Manhattan Life Ins. Co. and Consolidated Stock Exchange

Post Office between Broadway and Park Row.

City Hall Park

View from Brooklyn Bridge - North

View on Brooklyn Bridge

View south, from Brooklyn Bridge

Broadway, north of Huston Street

Washington Statue

Fourth Avenue, North of 21st Street

Madison Square (Broadway and Fifth Avenue)

Madison Square Garden

Herald Building, Broadway and 35th Street

Vanderbilt Mansions - Fifth Avenue

Cornelius Vanderbilt Residence on Fifth Avenue

St. Patrick's Cathedral

Columbus Statue - 59th Street and Eighth Avenue

Metropolitan Museum of Art - Central Park

High and Washington Bridges

This entry was posted in Colectia Alex Galmeanu, rare images and tagged , , . Bookmark the permalink.

10 Responses to New York 1895

Superbe cadre. Deja aveau americanii cladiri foarte inalte, pentru finalul secolului 19!
    Nu incape comparatie cu Bucurestii din aceeasi epoca.

2. Shogun says:

Ma bucur sa vad pe acest blog imagini vechi cu orasul in care locuiesc (NY), si nu doar cu orasul in care m-am nascut si am crescut.
    New Yorkul a suferit poate mult mai multe transformari, si se transforma in continuu. Unele obiective din fotografii exista si astazi insa imprejurimile s-au schimbat. De ex statuia lui Washington a fost mutata pentru a face loc unei intersectii majore (Union Square), dar cladirile din fundal exista si astazi. Cele din plan apropiat nu mai exista. Monumentul Columbus de asemenea exista, dar acum se afla in centrul unei intersectii f mari, podurile Washington si High exista…. Cladirea de pe Broadway si Houston se numeste the Cable Building si a supravietuit. Insa multe altele au disparut. Madison Square Garden nu mai arata ca in fotografie, docurile de pe Hudson au disparut, casele Vanderbilt au fost demult demolate samd.

3. Pingback: Denisuca – nevastă de Coşmar » Diverse

4. Mircea Popescu says:

Foarte fain articol si site.

5. Serafim says:

Fotograful = un deget care îți arată ceva ce merită văzut

Mă bucur că am văzut NY prin ochii lor (bănuiesc că sunt mai mulți autori).

@ serafim: Nu stiu daca sunt mai multi autori. E foarte posibil sa fie unul singur.

7. Ioan Chivari says:

Un site (blog) cu o arhiva uriasa de fotografii vechi din SUA puteti vedea aici: http://www.shorpy.com/

8. Serafim says:

@Alex da, așa este, i-ai dat și numele, A. Wittemann. Eu, fascinat de imagini, am uitat că știu să mai și citesc 🙂

9. Raphaelly says:

Un blog minunat. Felicitari!

10. apostol says:

orasul crimei , mizeriei si minciunii iudaice