Cum arăta România în 1971

Hotel Palace Sinaia, 1971

Vă prezentăm 15 imagini color cu România anului 1971, surprinse de David C. Cook, un participant la o conferință organizată între 20 și 29 septembrie la București.

Fotografiile au fost publicate pe Flickr de către nepotul său, Rob Ketcherside.

Mănăstirea Sinaia, 1971

Castelul Peleș, 1971

Sinaia, 1971

Biserica Albă de pe Calea Victoriei din București, 1971

Fetițe pe patine cu rotile. București, 1971

Copii care se joacă într-un parc. București 1971

Copii în drum spre parc. București 1971

Fântână la marginea unui drum din România, în 1971

Mausoleul din Parcul Carol. București, 1971.

Clădirea Marii Adunări Naționale. București, 1971.

Scenă dintr-un sat din România în 1971.

Căruță într-un sat din România, 1971.

Scenă din București, 1971

Monumentul Eroilor Aerului din Piața Aviatorilor în 1971

Sursă foto: Flickr

This entry was posted in de pe net. Bookmark the permalink.

11 Responses to Cum arăta România în 1971

1. benytm says:

Interesante pozele! Calitate și culori păstrate foarte bine. O mică corectură: la poza intitulată “Copii în drum spre parc. București 1971” – e vorba de aleea circulară din jurul fostului stadion 23 August; în fundal se vede clădirea cunoscută sub numele de Blocul turn situată pe Maior Coravu chiar la intrarea în zona alăturată stadionului.

2. Laura Pop says:

“Copii care se joacă într-un parc. București 1971” Parcul de fapt scuarul din spatele fostului magazine “Eva”. Magazinul “Comaliment” din fundal este actualmente “Salon Golescu” daca se mai numeste asa de pe strada Nicolae Golescu.
    “Fetițe pe patine cu rotile. București, 1971” este o fotografie facuta la coltul de pe bulevardul Magheru cu strada Pictor Arthur Verona. Blocul care se vede in fundal, partea stanga este acelasi fost magazine “Eva”. In perspectiva indepartata actuala strada George Enescu (fosta Cosmonautilor la acea data).
    “Scenă din București, 1971” este o fptografie facut in Parcul Ateneului Roman (pe atunci fara gardul imprejmuitor de astazi). Potografia este facuta in capatul dispre Ateneu al aleii (in spate intersectia strazilor Episcopiei si Georges Clemenceau si in coltul din dreapta sus o parte din cladirea care a adapostit “Casa de Moda”.

3. habarnan says:

Penultima poza surprinde un colt din parcul Ateneului. Pe fundal se afla intersectia strazilor Clemenceau si Episcopiei, cu cladirea casei de moda, azi parasita si ocazional loc de expozitii temporare. Cladirea moderna din care se zareste un colt printre case este corpul nou al hotelului Athenee Palace, azi Hilton.

4. Masaj says:

Multumim pentru interesanta colectie de poze.

5. Catalin Rata says:

scena din Bucuresti 1971 pare fotografiata la intersectia străzilor Episcopiei/ G. Clemenceau-G. Pery de atunci, lângă grădina Ateneului

6. Teo says:

…iar …copii care se joaca in parculetul din Bucuresti cred ca este acel loc de joaca din spatele fostului magazin Eva…

7. Foarte interesante imaginile si nu pot sa nu observ cata curatenie era in fiecare loc. Se pare ca functiona iesirea in strada la curatenie in week-end-uri. Felicitari pentru postare!

8. zoltybogata says:

Era fain atunci fără atâtea gropi și mizerie, oamenii erau mai civilizați. Multă sănătate

9. Odin says:

Ce curat era peste tot! Frumoase poze!

10. Lucian says:

Minunate poze. Aveam 8 ani.